Czy mówi Wam coś nazwa Patek?
To właśnie w Piaskach urodził się Antonii Norbert Patek - polski zegarmistrz, założyciel firmy Patek Philippe & Co. - jednej z najbardziej znanych firm produkujących zegarki. Znani posiadacze tych zegarków to:królowa Wiktoria i książę Albert, Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Albert Einstein, Niels Bohr, papież Pius XII, Josip Broz Tito, Józef Stalin, Ignacy Paderewski, Ryszard Wagner, T. Roosvelt, Artur Rubistein, Walt Disney. Imponujące prawda?
Piaski są rozpoznawalne z powodu masztu radiowo-telewizyjnego. Jest imponujący,bo o wysokości 312 metrów.
Samo miasteczko jest bardzo senne i odkąd wreszcie zbudowano obwodnicę, leży już całkiem na uboczu. Ale wcześniej dla mieszkańców to był horror-te wszystkie tiry ciągnące w stronę wschodniej granicy. A z obwodnicą było masę zamieszania z powodu jaskółek! Wstrzymano budowę na kilka miesięcy (za sprawą ekologów), bo akurat w wałach obwodnicy zalęgły się jaskółki i czekano kiedy łaskawie odlecą do ciepłych krajów.
Piaski mają bogatą przeszłość żydowską,łącznie z Żegotą.Do 1939 żyła w Piaskach duża społeczność żydowska. Po włączeniu miasta do GG Niemcy utworzyli tutaj getto, do którego przetransportowano Żydów z Lublina i Niemiec, głównie z Bawarii. Wszyscy zginęli w obozie zagłady Bełżec. Dzisiaj cennym zabytkiem jest cmentarz żydowski z XIX w.
Kolejnym zabytkiem na terenie miasta są ruiny zboru z 1783-1785 r.
W bliskim sąsiedztwie miasta w dolinie Sierotki są piękne stawy, liczne pomniki przyrody, oraz tzw. użytki ekologiczne. Piękna dolina rzeki Giełczwi, słynie z zabytkowych dworów i dworków. I oto co mamy w okolicy: Przede wszystkim, coś o czym każdy słyszał- Gardzienice I-pałac z ok.1830r., Gardzienice II-ruiny dworu z XIX w., oficyna z XVII w. i zabudowania podworskie, Brzezice-dwór z pierwszej połowy XIX w., Kawęczyn-dwór murowany z ok. 1830r., Kozice Dolne-dwór murowany z XIXw.,oficyna, murowana stodoła, spichlerz,kordegarda i park podworski, Wierzchowiska-pałac murowany z 1850 r.
To malutkie miasteczko wreszcie niedawno odzyskało prawa miejskie-w 1993 r. które utraciły w 1869 r. z powodu carskich represji. I pamiętajcie-urocze są to cośrodowe targi (słynne "natarg dopiask" - trzeba mówić z odpowiednim akcentem i jednym ciągiem) oraz tradycyjne lody! żadnej sztuczności, kręci sama właścicielka, która przejęła lodziarnię po teściowej. Na te lody wpadają ludzie nawet z bardzo daleka. Tak samo jak na tradycyjne flaki- bardzo słynne nie tylko w regionie; w tym samym miejscu co w PRL, ale już nieco inne- jak wszystko dzisiaj. Jednakże smaczne.
To właśnie takie małe tradycje stanowią o klimacie małych miasteczek. Mniam!
Brak wyników
0.0/5
Liczba ocen: 0
=Lang::get('website'); ?>: www.piaski.pl