Tło Lubelszczyzna

Lubelszczyzna

Artykuły

Przejdź na mapę oferta kontakt

Wyżyna Lubelska i jej atrakcje

19.03.2017

Malownicza Wyżyna Lubelska pokryta jest lessami i licznymi wąwozami. Ta kraina jest wyjątkowo korzystnym dla rozwoju rolnictwa obszarem, nic więc dziwnego, że w jej krajobrazie dominują pola uprawne.

Sama Wyżyna Lubelska podzielona została aż na 9 mniejszych regionów. Te najpiękniejsze, to Małopolski Przełom Wisły, Płaskowyż Nałęczowski oraz Padół Zamojski. Ze względu na walory widokowe największym powodzeniem u turystów cieszy się Małopolski Przełom Wisły. Ta malownicza, przełomowa dolina osiąga długość około 80 km, zaś jej szerokość waha się od 1 do 10 km. Towarzyszą jej liczne, równie malownicze doliny erozyjne, które utworzyły się w lessowej warstwie. Dziś są one ważną częścią tutejszego krajobrazu i wielką atrakcją turystyczną. Małopolski Przełom Wisły słynie z jednego z najpiękniejszych polskich miast. To malowniczy Kazimierz Dolny, którego wyjątkowo cennym zabytkiem są spichlerze. To pamiątka po czasach, gdy dolina Wisły służyła jako szlak handlowy, którym transportowano zboże.

Wisła nie jest jedyną ważną rzeką. Przez obszar Wyżyny Lubelskiej przepływają także inne znane rzeki, jak: Wieprz, Bystrzyca oraz Giełczew.
Wyżyna Lubelska to przede wszystkim ziemie uprawne. Buraki cukrowe i ziemniaki to główne uprawy, choć wśród miejscowych rolników bardzo popularna jest również uprawa pszenicy oraz żyta.

A jakie atrakcje czekają tu na miłośników zabytków?
Wyżyna Lubelska może pochwalić się tak pięknymi i cennymi pod względem turystycznym miastami, jak Lublin, Zamość, Puławy, Kazimierz Dolny oraz Nałęczów. W każdym z nich można natknąć się na wiele ważnych zabytków. Sam Kazimierz Dolny to liczne atrakcje. Wśród nich znajduje się sama zabudowa miasteczka, z pięknymi kamienicami oraz wspomnianymi już spichlerzami.

Kazimierz Dolny to również malownicze wzgórze zamkowe oraz wyjątkowo cenne pod względem krajobrazowym wąwozy lessowe. Licznymi zabytkami może pochwalić się również Lublin, w którym dodatkowo można zwiedzić muzeum dawnego obozu zagłady na Majdanku. Sam Nałęczów, jako miejscowość i jako uzdrowisko, również zasługuje na uwagę. Kolejna atrakcja o typowo krajoznawczym, którą może poszczycić się Wyżyna Lubelska, to Pałac Zamoyskich w Kozłówce.

Prawdziwą perełką Wyżyny jest Zamość – najpiękniejszy przykład miasta renesansowego na ziemiach polskich. Stare miasto, ratusz i inne zabytki od lat przyciągają tu turystów z całej Europy.