Tło Lubelszczyzna

Tyszowce to miejscowość położona na wschodnich rubieżach,regionie zwanym żartobliwie ze względu na akcent ludności i bliskie sąsiedztwo "Ukrainą".

Dokładnie 33 km na południowy wschód od Zamościa. Tyszowce sławne są głównie dzięki Konfederacji Tyszowieckiej, pobliskim Grodom Czerwieńskim i przede wszystkim dzięki tradycyjnym, specyficznym butom TYSZOWIAKOM; a specyficzne dlatego, że nie rozróżniało się ich na prawą i lewą nogę, bo obydwa były jednakowo szyte. Były bardzo trwałe, wytrzymałe, ciepłe; sam król Jagiełło złożył ogromne zamówienie na te buty na bitwę pod Grunwaldem.

Znana jest legenda o tym jak Szwedzi podstępnie przysłali tyszowianom 12 woskowych świec-50 kg każda, napełnionych prochem. Jednakże Polacy ostrzeżeni o podstępie nie zapalili ich. Stąd tradycja wytapiania ogromnych świec. Tyszowce to jedyna taka miejscowość na świecie, gdzie wyrabiane są ogromne świece świece- nawet 6 m i 45 kg. Są one dumnie noszone przez parafian podczas uroczystych procesji. Na początku XV wieku istniała tu warownia- zamczysko, ale dziś pozostało po niej tylko zabudowane już niestety wzniesienie. Cisza,spokój,przyjaźni ludzie. Nie ma pośpiechu i agresywnej cywilizacji. Świetne(świecne) miejsce!

Zaloguj się aby dodawać komentarze.

Komentarze

Brak komentarzy

Aby ocenić to miejsce musisz się zalogować.

0.0/5

Liczba ocen: 0