Tło Lubelszczyzna

Legenda Lublina

25.05.2015

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, sześcioma lasami, pięcioma rzekami i czterema pustyniami było sobie miasteczko zwane „Lublinem”. Liczyło sobie według stanu na dzień 31 grudnia 2014 – 2150,0 tysięcy1 mieszkańców. Tytułowane stolicą wschodniej części Polski, okraszone pięknymi krajobrazami i licznymi punktami godnymi odwiedzenia i poznania. W samym środku tej malowniczej krainy stoi okazały, przykuwający wzrok i wzbudzający podziw zamek. Otóż zamek ten na dzień dzisiejszy pełni funkcję głównej siedziby Muzeum Lubelskiego, w którym zobaczyć można m.in. uzbrojenie Polskie i Obce XIV – XX wieku; galerie malarstwa; wystawę sztuki ludowej regionu lubelskiego; monety i medale na ziemiach polskich X – XX2 wieku oraz wiele innych ciekawych wystaw.

Lublin nazywany jest także miastem studentów, gdyż istnieje w nim szereg uczelni, uniwersytetów, szkół wyższych oraz innych placówek edukacyjno - wychowawczych. Posiada piękny i tajemniczy ogród botaniczny; bramę grodzką w łuk namalowaną; Archikatedrę; mnóstwo kaplic, kościołów, kamienic wartych uwagi; ratusz; pałace oraz wiele innych atrakcyjnych turystycznie miejsc. W Lublinie znajduje się także niemiecki obóz koncentracyjny nazywany ”Majdankiem”, który swą smutną historią przyciąga wielu ludzi.

Tak w wielkim skrócie przedstawia się to intrygujące miasto, jednakże w całym tym pięknie tajemnica ukryta się skrywa. Otóż przenieśmy się w czasie do przełomu wieków XVI/XVII…

W roku 1637 pewna wdowa niezadowolona w wyroku sądu grodzkiego, złożyła apelację do Trybunału Koronnego, który był pewnego rodzaju sądem wyższej instancji. Sprawa dotyczyła tego, iż pewien bogaty szlachcic najechał domostwo wdowy, okradł ją z cenniejszych dóbr i na koniec podpalił wszystkie zabudowania. Dom spalił się doszczętnie, a kobieta domagała się odszkodowania od owego szlachcica. Wszystko wydawało się proste i ofiara liczyła na wyrok na jej korzyść, jednakże szlachcic przekupił sędziów w sądzie grodzkim i wdowa przegrała sprawę. Nie poddała się jednak i złożyła apelację do Trybunału w Lublinie. Pełna nadziei oczekiwała na wydanie wyroku, który tym razem nie będzie dla niej krzywdzący. Niestety okazało się, że i tutaj sędziowie byli przekupni i znów szlachcic dopiął swego i wdowa przegrała tę sprawę. Zrozpaczona wykrzyknęła „ Nawet diabli sprawiedliwiej by osądzili!” i wybiegła z Trybunału. Po zmroku tego samego dnia pod Trybunał zajechała nietypowa karoca, z której wysiedli bogato strojeni jegomoście. W ich wyglądzie wszystko było normalne, poza przykuwającymi wzrok kopytami, które mieli zamiast stóp. Rozprawa wdowa kontra szlachcic zaczęła się na nowo. W obecności takich sędziów nikt nie miał odwagi kłamać i wyrok zapadł na korzyść wdowy. Szlachcic miał ponieść karę za swój czyn i wypłacić ofierze odszkodowanie oraz oddać, to co jej ukradł. Chcąc przypieczętować ważność wyroku, diabeł, który go odczytywał uderzył dłonią o blat stołu. W czasie, gdy diabeł ogłaszał wyrok, Chrystus na krzyżu wiszącym w sali rozpraw odwrócił głowę do ściany, gdyż nie chciał patrzeć na to, iż diabli sprawiedliwszy wyrok wydali, aniżeli ludzie. W ten o to sposób, stół z wypaloną, odbitą dłonią diabła stał się symbolem legendy krążącej po Lublinie. Stół ten do dziś można oglądać w holu zamku, natomiast krzyż z sali rozpraw znalazł swe miejsce w jednej z kaplic Archikatedry3.

Wszyscy mieszkańcy tej krainy, oraz wszyscy którzy ją odwiedzili na pewno słyszeli gdzieś odbijającą się echem ową legendę. Na Starym Mieście do dnia teraźniejszego funkcjonuje restauracja o nazwie „Czarcia Łapa”.
Lublin jest bez wątpienia miastem baśniowym i wartym odwiedzenia, posiada całą gamę miejsc owianych tajemnicą oraz spowitych historią, przyjmie w swe bramy każdego zainteresowanego turystę.

Czarcia łapa

Czarcia łapa (źródło: http://www.magiczny-lublin.pl/legendy/czarcia-lapa.php)

 

Zamek Lubelski

Zamek Lubelski (źródło: http://www.mir.gov.pl/konferencje/Lublin/konferencja/Strony/Lublin.aspx?M=T)

 

1 Zob. http://lublin.stat.gov.pl/wojewdztwo/ - z dnia 21.04.2015
2 Zob. http://www.muzeumlubelskie.pl/wystawy/wystawy_stale-4-26-43_26.html - z dnia 21.04.2015
3 Zob. http://www.magiczny-lublin.pl/legendy/czarcia-lapa.php - z dnia 21.04.2015

0.0/5

Liczba ocen: 0

Miejsca w pobliżu

Pałac Czartoryskich - Lublin

Kategoria: Pałace

Pałac umiejscowiony na Placu Litewskiego w Lublinie. Architektonicznie w stylu barokowym, ...

Muzeum Lubelskie - Zamek Lubelski - Lublin

Kategoria: Muzea

W 1957 roku Muzeum przeprowadziło się do części pomieszczeń Zamku w Lublinie, którego jedynym...

Wieża zamkowa - Zamek Lubelski - Lublin

Kategoria: Fortyfikacje obronne i grody

Wieża zamkowa to cenny zabytek sztuki romańskiej i jedna z najstarszych budowli na...

Zamek Lubelski - Lublin

Kategoria: Zamki

Dawny zamek królewski w Lublinie z Kaplicą Zamkową, pierwotnie zbudowany w XII wieku. W XIII...