Tło Lubelszczyzna

Kazimierz Dolny

Przejdź na mapę

Jednym z najpiękniejszych miast leżących nad rzeką Wisłą jest Kazimierz Dolny. To urocze miasteczko dawniej było ważnym punktem położonym na szlaku handlowym łączącym Małopolskę z wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Szczególnie dobrze rozwijał się Kazimierz w czasach Jagiellonów, jednak w połowie XVII wieku zaczął on tracić na znaczeniu. Liczne zabytki, które dziś do Kazimierza przyciągają turystów, przypominają o złotych czasach w dziejach tego miasta. Dodatkowo do Kazimierza przyciąga jego malownicze położenie. Rzeka i wąwozy, piękne lasy i ciekawe wzgórza sprawiają, że Kazimierz jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. To urocze miasto uwielbiane jest nie tylko przez turystów, ale także przez artystów, którzy już pod koniec XIX wieku zaczęli tu chętnie zaglądać.


Pięknie prezentuje się rynek, wybrukowany kocimi łbami i otoczony zabytkowymi kamieniczkami. Prawdziwą ozdobą rynku jest znajdująca się na nim zabytkowa studnia. W jego pobliżu znajduje się kościół parafialny, a nieco dalej, na niewielkim wzgórzu – ruiny zamku.

Pięknie prezentuje się również Mały Rynek, przy którym niegdyś mieszkali miejscowi Żydzi. Pamiątką po nich jest synagoga oraz drewniane jatki.
Kościół św. Jana chrzciciela i Bartłomieja, pierwotnie gotycki, dziś dumnie reprezentuje styl renesansowy. Znajdujące się w jego wnętrzu organy zachwycają swym dźwiękiem, zwłaszcza wtedy, gdy urządzane są koncerty organowe.

Warto odwiedzić również ruiny zamku, który wzniesiono w połowie XIV wieku. Niestety, warownia ta uległa poważnym zniszczeniom w czasach potopu szwedzkiego, zaś na początku XIX wieku Austriacy wysadzili w powietrze zamkową wieżę.
Godnym uwagi miejscem w Kazimierzu Dolnym jest Muzeum Nadwiślańskie oraz spichlerze, które nadal można zobaczyć nad Wisłą. Jeden z nich służy obecnie jako siedziba Muzeum Przyrodniczego.

W Kazimierzu warto również udać się na Górę Krzyżową, nazywaną również Górą Trzech Krzyży. Góra ta jest jednocześnie ważnym stanowiskiem archeologicznym, gdyż tu podczas prac odkryty został kurhan oraz liczne ślady pochówków. Słynne krzyże, którym wzniesienie zawdzięcza swą nazwę, ustawiono na szczycie w początkach XVIII stulecia, po wielkiej epidemii cholery.

Komentarze

Brak wyników